Co należy wiedzieć kupując markę? Jakich błędów należy unikać?

...

 

Co warto wiedzieć o marce?

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym właściwie jest marka. Nie jest to jedynie zwykły symbol towarowy, ale skojarzenie. Jest czymś co mamy przed oczami i w głowie, kiedy słyszymy hasło. Marki otaczają Państwa z każdej strony. W dzisiejszych czasach są one synonimem pewnej renomy, wartości, czy korzyści. Ludzie cenią marki z różnych powodów. Klienci przywiązują się do swoich ulubionych marek na długie lata. Korzystają z usługi i nabywają produkty w stałych miejscach, albo należące do stałych producentów. Marki to wielkie wartości, na których można sporo zarobić, ale także sporo stracić. Czasem firmy kupują inne marki, aby wzmocnić własne. Zdarza się także, że ktoś sprzedaje małą firmę, a wielkie korporacje ją odkupują z powodu konkurencyjnej marki, którą trzeba zniszczyć, dla większych korzyści.

 

Sprzedaż - podpisywanie umów

W Internecie można znaleźć wiele definicji marek, jednak z nich zakłada, że marka ma kilka aspektów, takich jak:

  • cecha – produkty, które są oznaczane daną marką, mają pewne wspólne cechy,
  • wartość – marka danych produktów lub usług, mówi o pewnych wartościach, które one ze sobą niosą np. firma Apple znana m.in. z iPadów i iPhonów czyni niemożliwe możliwym,
  • korzyść – marka wiąże się także z różnymi korzyściami emocjonalnymi lub funkcjonalnymi,
  • osobowość – poszczególne marki są także symbolami danych osobowości, Apple jako człowiek, na pewno byłoby kimś, kto nie ma problemów z wychodzeniem poza schematy i działaniem nieszablonowym,
  • kultura – jeśli marka jest solidna i dobrze zbudowana, powinna także być symbolem danej kultury,
  • użytkownik – marka mówi także, kim jest jej nabywca, czy jest to osoba zamożna, elegancka, czy jest to typowy Kowalski, który z jednej wypłaty z trudnością dociąga od pierwszego do pierwszego.

O czym pamiętać kupując markę?

Dobrze zbudowana i mocna marka przede wszystkim wpływa na lojalność klientów. Wybierają państwo produkty, które znacie, które są sprawdzone. Ponadto marka wpływa na zwiększenie udziału danej firmy w rynku. Dzięki niej, możliwe jest ustalenie wyższych cen na dane produkty, co wpływa na zyski. Marka ułatwia także pozyskiwanie dobrych kontrahentów oraz odpowiednich pracowników. Dlatego, z pewnością warto zainwestować w markę. Kupując ją pierwszym faktem jaki trzeba ustalić, jest to czy marka została zarejestrowanym znakiem towarowym. Dokument potwierdzający rejestracje jest niezwykle istotny i określa m.in. kto jest aktualnym właścicielem marki, jaka funkcjonuje ochrona i do kiedy ona obowiązuje. Jeśli jednak marka nie jest zarejestrowana, dużym błędem może być jej zakup. Można także skontaktować się z rzecznikiem biura patentowego i z jego pomocą określić, czy są szanse na uzyskanie ochrony danego znaku i wszystkiego co się z nim wiąże. Jeśli rzecznik określi, że szanse są małe lub właściwie ich nie ma, trzeba zachować zdrowy rozsądek i zrezygnować z zakupu. Mogłoby to się wiązać ze stratą bardzo dużych pieniędzy. Aby nie mieć niemiłych niespodzianek dobrze jest zapoznać się z sytuacją i wszystkimi ważnymi informacjami przed zakupem. Zapobieganie to dużo lepsza drogą, niż leczenia i naprawienie szkód.

 

Zobacz także:

Ogółem wizyt: 894 - Dzisiaj wizyt: 1
ul. CZERNIAKOWSKA 145/1/B 21; 00-453 Warszawa; Telefon: 725 325 905