Jak przebiega proces skupu zadłużonych spółek

...

 

Chociaż nikt, podczas zakładania działalności, tego nie planuje, postępowania upadłościowe zdarzają się dość często. Gdy firma staje się niewypłacalna, wydaje się, że jedyną drogą jest ogłoszenie upadłości. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sprzedaż zadłużonej spółki może być tańszym rozwiązaniem. W dzisiejszym artykule dzielimy się garścią informacji dotyczących tego procesu. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę, jeśli interesuje nas nie sprzedaż, a kupno.

Kupno zadłużonych spółek – o czym należy pamiętać?

  • Kwestie prawne

Profesjonalne firmy zapewniają nabywcom zadłużonej spółki pełne bezpieczeństwo. Oznacza to, że cała transakcja przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przedstawiona zostaje pełna dokumentacja, w skład której wchodzą sprawozdania finansowe, dokumentacja z ZUS, Urzędu Skarbowego, wpisy do rejestru itp. Kupno zadłużonych spółek może budzić wiele wątpliwości natury prawnej. Na rynku nie brakuje nieuczciwych podmiotów. Na szczęście można zabezpieczyć się przed ryzykiem, robiąc rzetelny research firm proponujących takie usługi.

  • Kompleksowe informacje

Rzetelne firmy, które zajmują się kupnem i skupem zadłużonych spółek, proponują wyczerpujące i czytelne informacje dotyczące przedsiębiorstwa, będącego przedmiotem transakcji. Jeśli nawiążemy współpracę z naprawdę profesjonalną firmę, możemy liczyć na szeroki wybór: zarówno stare, jak i młode spółki o różnej wielkości. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydowaliśmy, firma powinna od początku zarysować nam plan działania. Taka obsługa klienta musi obejmować nie tylko kompleksową dokumentację, ale też profesjonalne doradztwo oraz informowanie i wyjaśnienie, już na wstępie, jak będzie wyglądał proces nabywania spółki, krok po kroku.

  • Inne formalności

Oczywiście, jako nowy nabywca, mamy wpływ na takie sprawy jak nazwa spółki oraz jej siedziba. Co więcej, korzystając z pomocy profesjonalnego usługodawcy, możemy również podwyższyć kapitał zakładowy. Jeśli nawiążemy współpracę ze sprawdzonym podmiotem, możemy mieć też pewność, że zajmie się on takimi sprawami, jak wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz że przygotuje niezbędną dokumentację dla ZUS, US i GUS.

Chcesz sprzedać firmę? Jak wygląda skup spółek z długami?

Jeśli firma wpadła w kłopoty i zdecydowaliśmy się ją sprzedać, oczekujemy pomocy przedsiębiorstwa, działającego na jasnych zasadach.

Najczęściej tacy usługodawcy na początku przeprowadzają sprawozdanie finansowe. To na jego podstawie możliwe jest bowiem ustalenie ceny udziałów i przeprowadzenie jakiejkolwiek negocjacji. Sprzedaż spółki to nie tylko ustalenie warunków finansowych; to również proces przeniesienia praw. Aby wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami, konieczna jest obecność notariusza. Również o to powinna zatroszczyć się firma oferująca skup firm zadłużonych. Notariusz jest niezbędny do sporządzenia aktu notarialnego oraz poświadczenia zbycia udziałów. W efekcie klient przestaje być właścicielem spółki i staje się nim przedsiębiorstwo, które wybrał. Niekiedy prawa przekazane zostają bezpośrednio na nowego nabywcę. Wiele firm oferuje bardzo szybkie i sprawne odkupienie spółki. Wszystko dzięki temu, że nierzadko takie podmioty współpracują ze sprawdzonymi, stałymi inwestorami. Jeśli potrzebujemy pomocy na tym polu, przede wszystkim musimy uświadomić sobie, że współpraca z odpowiednim usługodawcą może być bardzo cenna i warto poświęcić chwilę na jego znalezienie.

Czym różni się samodzielna sprzedaż nieruchomości od współpracy z profesjonalną firmą?

Jeśli zamierzamy działać w pojedynkę, musimy uświadomić sobie jedną, bardzo ważną rzecz – wiele sprzedaży kończy się niepowodzeniem. Wpływać może na to naprawdę wiele czynników, m.in. rodzaj działalności oraz to, jak aktualnie kształtuje się rynek sprzedaży spółek. Niestety, ta druga kwestia nie napawa optymizmem osób, chcących samodzielnie sprzedać zadłużoną spółkę. Na szczęście można podjąć pewne kroki, aby zwiększyć swoje szanse na udaną sprzedaż.

Niebagatelną rolę odgrywa dobre przygotowanie, które uwzględnia m.in. określenie, kto jest targetem naszej oferty. Czy ma być to osoba fizyczna? A może któryś z branżowych inwestorów? Samodzielne określenie targetu może być trudne, jeśli nie jesteśmy na bieżąco z rynkiem sprzedaży spółek.

Należy zdawać sobie również sprawę z tego, że na ustaloną cenę będzie wpływać kilka czynników – nie tylko wartość rynkowa spółki, ale również jej popularność oraz warunki stawiane przez kupującego. W jakich granicach można negocjować? Jakie decyzje podjąć, żeby nie stracić na tej transakcji? Te i inne pytania spędzają sen z powiek tym częściej, im większa jest nasza firma.

Skorzystanie z pomocy profesjonalisty, który oferuje kupno i skup zadłużonych spółek, może znacznie uprościć cały proces. Nie tylko nie zostajemy całkiem sami z formalnościami, ale też zwiększamy szansę na uzyskanie najkorzystniejszej ceny i sprawnej sprzedaży. Profesjonaliści chętnie dzielą się swoim portfolio, dlatego, jeśli nie mamy pewności, czy wybrana przez nas firma jest rzetelna, poprośmy o informacje dotyczące wcześniejszych realizacji.

Ogółem wizyt: 3540 - Dzisiaj wizyt: 1
ul. CZERNIAKOWSKA 145/1/B 21; 00-453 Warszawa; Telefon: 725 325 905