Skup spółek z historią

...

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się stanie. Czasami wystarczy jedna niezapłacona faktura, niekompetentny pracownik lub dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku, aby firma, która przynosiła zyski, zaczęła generować straty. Co zrobić, gdy przedsiębiorstwo posiada zaległości wobec ZUS-u? Jak zatrzymać machinę start? W jaki sposób spłacić Urząd Skarbowy, gdy nie mamy na to środków?

Z pewnością te i wiele innych pytań, zadają sobie właściciele firm, którzy borykają się z problemami finansowymi. Aby pomóc Wam w tych trudnych chwilach, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisujemy: na czym polega skup spółek z historią oraz co zrobić w sytuacji utraty płynności finansowej. 

Utrata płynności finansowej: najczęstsze powody 

Z pewnością żaden przedsiębiorca, który zakłada firmę, nie chce doprowadzić do jej upadku. Jednak czasami splot niefortunnych zdarzeń, może doprowadzić do tego, że sprzedaż spółek z historią stanowi jedyny i sensowny sposób na to, aby zatrzymać powiększające się długi i zacząć z nich wychodzić.

Kiedy mamy do czynienia z utratą płynności finansowej? Z pewnością o takiej sytuacji możemy mówić, gdy nasza firma nie jest w stanie:

 • pokryć co miesięcznych kosztów
 • zapłacić wynagrodzeń dla pracowników
 • uregulować zobowiązań wobec ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego
 • z powodu długów, uzyskać dodatkowego wsparcia finansowego 

Z jakiego powodu dochodzi do takich sytuacji? Co wpływa na utratę płynności firmowej i konieczność sprzedaży spółki z historią?

 • brak terminowego opłacania faktur ze strony klientów, kontrahentów oraz partnerów biznesowych
 • problem z sezonowością pracowników
 • rak inwestowania w nowe rozwiązania, które już dawno posiada nasza konkurencja
 • nielojalni pracownicy
 • ogólna sytuacja na rynku

To oczywiście tylko nieliczne z powodów, które mogą doprowadzić do zachwiania sytuacji finansowej w firmie, jednak często ich skutki odczuwamy przez lata. Co zrobić, gdy firma jest zadłużona? W jaki sposób, spłacić wierzycieli? Na czym polega skup spółek z historią? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w dalszej części artykułu. 

Spółka z historią: co to znaczy?

Zanim przejdziemy do opisu tego, na czym polega skup, czy też sprzedaż spółek z historią, warto wyjaśnić, kiedy w ogóle możemy mówić o takim rozwiązaniu. Spółka z historią, co tak naprawdę oznacza? O takim sytuacjach mówimy, gdy spółka – czyli jeden z rodzajów prowadzenia działalności przez osoby fizyczne lub prawne – ma przeterminowane zobowiązania i długi, których nie może spłacać. To z kolei przekłada się na redukcję etatów, często też brak możliwości obsługi klientów oraz brak wsparcia finansowego ze strony banków, czy innych instytucji. Jednak najważniejsze jest to, że niestety przez cały czas długi spółki rosną, ponieważ naliczane są odsetki, których niestety nie można zatrzymać. W rezultacie musimy oddać jeszcze więcej pieniędzy, niż pożyczyliśmy. 

Sprzedaż spółek z historią: na czym polega?

W wielu przypadkach to właśnie sprzedaż spółki z historią jest jedyną szansą na to, aby spłacić dane zobowiązania i zacząć od nowa. Ważne jest jednak to, aby sięgać po wsparcie ekspertów, którzy posiadają niezbędne doświadczenie związane z ze sprzedażą lub skupem zadłużonych spółek. Przy wczesnej reakcji, właściciele przedsiębiorstw, które straciły płynność finansową, mogą liczyć na ograniczenia strat do minimum. Bez względu na to, jak duże zobowiązania wobec kontrahentów, pracowników, czy urzędów posiadamy, warto skorzystać z pomocy, dzięki której nie będziemy musieli borykać się z codziennymi problemami. 

Czasami kwota, której potrzebuje właściciel firmy, jest niewielka, aby postawić ją z powrotem na nogi, jednak nie dla wszystkich może być osiągalna. Z tego powodu wiele osób chętnie skupuje zadłużone spółki, które następnie kupują osoby, chcące dalej rozwijać nasz biznes. Pozbywając się firmy, zyskujemy czyste konto i pewność, że być może, ktoś inny będzie dobrze nią zarządzał, a my bez długów możemy skupić się na zupełnie innej dziedzinie. Warto pamiętać o tym, że strata, opisywanej wcześniej płynności finansowej, może spowodować to, iż sprzedaż spółki z historią, stanowi najtańszy, bezpieczniejszy i często też jedyny sposób na rozwiązanie problemów. 

Jakie spółki zatem można sprzedać?

Wszystko oczywiście zależy od tego, do kogo zwrócimy się o pomoc. Jednak doświadczone i rzetelne firmy, które zajmują się sprzedażą i skupem spółek z historią – z pewnością powinni spróbować nam pomóc, gdy nasze przedsiębiorstwo jest zadłużone wobec:

 • banków
 • kontrahentów zarówno w Polsce, jak i za granicą
 • Urzędu Skarbowego
 • ZUS-u

 Wiele firm skupuje także spółki, które: 

 • posiadają aktywny leasing 
 • nie mają jeszcze żadnych robotów oraz zobowiązań
 • zagubiły dokumentację

Zakup spółki z historią: co zyskamy?

Na koniec, warto wspomnieć o tym, co zyskują osoby, które decydują się na zakup spółki z historią. Największą korzyścią jest przede wszystkim to, że nie musimy martwić się o wszelkie formalności związane z założeniem firmy, a jest ich naprawdę wiele. Kolejna kwestia to “gotowe narzędzie do pracy”, mamy już NIP, regon itp., więc nie musimy miesiącami czekać na szereg dokumentów, które umożliwią nam pracę. W tym czasie możemy już zarabiać i pozyskiwać nowych klientów. 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam zarówno sprzedać,  jak i kupić spółkę z historią u profesjonalistów, którzy pomogą Wam ze wszystkimi formalnościami. 

Ogółem wizyt: 7279 - Dzisiaj wizyt: 3
ul. CZERNIAKOWSKA 145/1/B 21; 00-453 Warszawa; Telefon: 725 325 905