Sprzedam spółkę, kupię spółkę – jak to wygląda w praktyce i czy warto skorzystać przy zakładaniu swojego biznesu

...

Spółka z o.o. – co to jest?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą działalności gospodarczej idealną dla wspólników, chcących zachować bezpośredni nadzór nad nią, a jednocześnie ograniczyć osobistą odpowiedzialność materialną- wspólnicy odpowiadają majątkiem do poniesionego wkładu własnego. Do jej założenia wymagany jest kapitał co najmniej 5 tysięcy zł.

Spółka – kupno/sprzedaż

Założenie spółki jest to bardzo złożony proces, który potrafi się ciągnąć miesiącami. Aby założyć spółkę, trzeba dokonać sporządzenia umowy spółki u notariusza, zarejestrować w rejestrze przedsiębiorców, dokonać zgłoszenia jej jako płatnika VAT, czy do ZUSu. Jeśli ma zastosowanie procedura S24, to spółka zobowiązana jest również opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, a wszystko to wymaga znajomości przepisów oraz doskonałej koordynacji, aby rozpocząć działalność w najlepszym, możliwym terminie, a uzupełniając formularze, które są później składane do sądu, można łatwo popełnić błąd, co jeszcze bardziej wydłuża proces rejestracji. Jest również możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy. Należy jednak zwrócić uwagę na dodatkowe koszta z tym związane.

Ale nawet wyżej omówione, ciągnące się procedury, można skrócić do minimum, kupując spółkę i to, co normalnie zajmuje miesiące, może trwać nawet dwa dni. Zajmują się tym firmy, które je zakładają w celu późniejszej odsprzedaży. Takie spółki są czyste- nie mają żadnej umowy z kontrahentami, nie mają historii kredytowej ani zobowiązań. Nawet jeżeli została ona założona już wcześniej- po założeniu przechodzi po prostu w stan spoczynku i nic się z nią (i w niej) nie dzieje aż do czasu wykupienia. Przez ten czas, do Urzędu Skarbowego wysyłane są sprawozdania finansowe, co stanowi dowód jej uczciwości. Po tej czynności klient działa tak, jakby on osobiście ją założył. Ta procedura jest całkowicie zgodna z prawem- po prostu wykupujemy 100% udziałów w danej spółce.

Inną zaletą kupna spółki jest to, że taka spółka ma łatwiejszy start w przetargach i konkursach o dotacje finansowe oraz o dofinansowanie ze środków UE, gdzie jednym z warunków jest okres czasu, w którym widnieje ona w bazie KRS. Firmy zajmujące się sprzedażą spółek, często oferują również pomoc w jej prowadzeniu, co samo w sobie jest ogromnym wsparciem dla młodych przedsiębiorstw.

Cena spółki zależy od kilku czynników, takich jak:

  • staż spółki na rynku
  • rejestracji do VAT i zakresu zmian, jakie można wprowadzić w umowie

Kupując spółkę, przede wszystkim należy mieć pewność, że źródło, z którego skupujemy, jest legalne. W tym celu sprawdzamy opinie o danej firmie. Później sprawdzamy wpisy, czy nie figuruje ona w BIK, BIG i KRD, następnym krokiem jest odszukanie wpisu KRS, zaświadczenia z ZUS i urzędu skarbowego oraz mamy prawo wglądu w roczne sprawozdania finansowe.

Po zakupie spółki może się okazać, że niezbędne będą zmiany, np. jej nazwy, wpisu do PKD, w KRS. Ich dokonanie trwa od kilku dni do dwóch tygodni. Jest to maksymalny czas, który sąd może poświęcić na rozpatrzenie wniosku.

Sprzedaż i kupno spółki zadłużonej

Jedynym, legalnym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości. Aby to uczynić, należy zgłosić do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, a jeżeli wniosek nie zostanie złożony- osoby, które spółkę reprezentują, ponoszą odpowiedzialność za ewentualne szkody. Nielegalna jest również sprzedaż majątku firmowego, czy jego przenoszenie na rzecz osób trzecich. Podstawą prawną jest artykuł 300 kk. Zagrożone to może być karą do trzech lub do ośmiu lat pozbawienia wolności, jeżeli poszkodowanych jest wielu wierzycieli, którzy mają prawo zakwestionowania przesunięć majątkowych, a nawet- domagania się anulowania umowy.

Likwidacja spółki może być bardzo droga, zwłaszcza wtedy, gdy uczestniczą w niej odrębni likwidatorzy. Za zadłużenie spółki odpowiada sama spółka, ale wierzytelności nie muszą przejść na nową spółkę.

Procesy upadłościowe można przeprowadzić, zanim spółka zacznie mieć problemy z wypłacalnością. W tym celu należy udać się do notariusza, gdzie trzeba sporządzić umowę w formie aktu notarialnego, a cena zawarta w umowie zależy od wartości rynkowej spółki, jej popularności oraz warunków stawianych przez kupującego. Gdy cena jest zbyt niska, lepiej jest ogłosić upadłość. 

W przypadku spółki z o.o. sprzedaż polega na odsprzedaniu wszystkich jej udziałów. Jest ona dopuszczalna, z wyjątkiem sytuacji, w której trwa sądowne postępowanie zabezpieczające. W takiej sytuacji należy zadbać, by udziałowiec miał świadomość o ewentualnych obciążeniach udziałów, o stanie majątkowym oraz zadłużeniu spółki.

Trzeba uważać na ogłoszenia internetowe dotyczące kupna upadłej spółki. Polega to na tym, że takie firmy oferują pozbycie się długu za znacznie mniejszą kwotę niż jej wartość, ale nic to nie daje, gdyż zarząd nadal ponosi pełną odpowiedzialność za długi wyższe niż majątek spółki, który powstał w czasie trwania jej działalności. Charakter długu nie ma przy tym żadnego znaczenia. Takie transakcje są jednak bardzo niekorzystne dla kontrahentów, gdyż utrudnia to ściąganie należności na ich rzecz.

Total Page Visits: 662 - Today Page Visits: 1
ul. CZERNIAKOWSKA 145/1/B 21; 00-453 Warszawa; Telefon: 725 325 905